2 kwietnia 2015

Podróżowanie a ciąża

Na wstępie chciałabym zaznaczyć, że nie czuje się żadnym ekspertem w sprawie podróżowania w ciąży.. wręcz przeciwnie. Jednak podczas tych kilku ostatnich miesięcy wielokrotnie musiałam odpowiedzieć sobie na pytanie: "jechać czy nie jechać?" Były to bardzo trudne pytania, mając świadomość, że w tej chwili odpowiadam już nie tylko za siebie.. nie będę nikogo zachęcać do podróżowania w ciąży, ani nikomu tych podróży odradzać, chciałabym jedynie podzielić się z Wami moimi rozterkami ostatniego czasu i pokazać na co zwrócić uwagę przy podejmowaniu decyzji, która uwarunkowana jest od wielu czynników.

Czas leci jak szalony, lada dzień moja ciąża dobiegnie końca, a w naszym domu pojawi się nowy członek rodziny :) cieszę się z tego faktu przeogromnię, bo mimo, że większość ciąży znosiłam dobrze, kosztowała nas ona wiele wyrzeczeń. W tym również podróżniczych.. naliczyliśmy 8 wyjazdów, z których zrezygnowaliśmy zważywszy na nowe okoliczności, co daje średnio po jednym na każdy (świadomy) miesiąc ciąży. Żadnej z tych decyzji nie żałuje, bo wiem, że było warto. Syn rozwija się prawidłowo, a nasze nadchodzące ogromnymi krokami spotkanie wypełnia całe moje serce i rekompensuje każdy dzień spędzony w domu pod hasłem "reżim łóżkowy".  Musicie uwierzyć na słowo, dla kogoś uzależnionego od podróżowania było to niezwykle trudne zadanie ;) W związku z tym można zadać sobie pytanie, czy ciąża to odpowiedni czas na podróże?

Jeżeli lekarz nie widzi przeciwwskazań i przyszła mama czuje się dobrze, chce podróżować i czuje się bezpiecznie w nowym miejscu to jak najbardziej :) mimo wyjazdów, z których zrezygnowaliśmy z różnych powodów, udało się nam polecieć do Stambułu i kilkakrotnie wybrać się w podróż samochodem, głównie po Polsce. Ciąża może być wspaniałym czasem spędzonym na poznawaniu nowych miejsc, jednak trzeba pamiętać o zasadach bezpiecznego podróżowania w ciąży i odpowiedzieć sobie na kilka pytań. 

Wobec tego na co zwrócić uwagę  planując podróż w ciąży?

pytanie 1 - GDZIE? 
Pierwszym pytaniem na jakie powinniśmy sobie odpowiedzieć to dokąd chcemy się udać. Miejscami, które lekarze odradzają na podróżowanie w ciąży są przede wszystkim kraje tropikalne, rejony objęte występowaniem malarią oraz wymagające szczepień, które w ciąży są niezalecane bądź wręcz zabronione. Między innymi z tego powodu zrezygnowaliśmy z wyjazdu moich marzeń - do Indii. Lekarz nie powiedział NIE, powiedział natomiast jakie zagrożenia mogą się pojawić. W pierwszym trymestrze nawet zwykłe zatrucie pokarmowe o które przecież nie trudno w Indiach, może być zagrożeniem dla ciężarnej, tym bardziej, że nie wszystkie leki (również te do kupienia bez recepty) można przyjmować będąc w ciąży.

Rozważając miejsce wyjazdu warto też zastanowić się nad czasem dojazdu. Wyjazd do Stambułu planowany był jeszcze przed nowiną o Bąblu i w pierwotnej wersji zakładał nocny przejazd busem z Warszawy do Berlina, następnie lot do Stambułu.  Podczas konsultacji lekarz zalecał podróże nie dłuższe niż 3h, ponieważ dłuższe mogłyby okazać się zbyt męczące dla kobiety w ciąży. Dlatego podzieliliśmy dojazd na odcinki. Zajęło to nieco więcej czasu, nie było już tak niskobudżetowe, ale na pewno mniej obciążające :) Jeżeli nie możemy rozłożyć dojazdu na etapy to pamiętajmy o częstych zmianach pozycji, spacerowaniu w miarę możliwości, ćwiczeniach rozciągających a także o spożywaniu dużej ilości wody, zapobiegając odwodnieniu. Chociaż do tych wskazówek warto stosować się nie tylko w przypadku dłuższych podróży, ale jakichkolwiek.

pytanie 2 - KIEDY? 
Powszechnie uważa się, że najlepszym czasem na podróże w czasie ciąży jest II trymestr, kiedy mijają dolegliwości związane z I trymestrem, a te z III jeszcze nie uprzykrzają przyszłej mamie życia ;) w moim przypadku zasada ta się sprawdziła, samopoczucie na początku ciąży nie pozwalało na wykonywanie jakichkolwiek czynności poza spaniem, a pod koniec czułam się znakomicie, jednak z uwagi na skracającą się szyjkę znowu musiałam spędzać całe dnie w łóżku. Pamiętajmy, że każda ciąża jest inna, każda z nas przechodzi ciąże inaczej i nie jest powiedziane, że tak będzie w każdym przypadku, jeżeli tylko nie ma przeciwwskazań ze strony lekarza, a ciężarna czuje się dobrze, podróżować można nawet do 36tygodnia ciąży.

pytanie 3 - CZYM?
Wybór środka transportu podczas planowania podróży w ciąży również ma znaczenie. Spotkałam się z wieloma opiniami, że latanie w ciąży z powodu dużych zmian ciśnień jest niebezpieczne. Mój lekarz prowadzący rozwiał wątpliwości zaznaczając, że jeżeli ciąża przebiega prawidłowo do 36tygodnia śmiało można latać. Należy jednak pamiętać, że wiele linii lotniczych wpuszczając kobietę w zaawansowanej ciąży wymaga zaświadczenia od lekarza o braku przeciwwskazań do odbycia lotu, w przeciwnym razie obsługa może odmówić ciężarnej wpuszczenia na pokład. 

Wiele osób chwali sobie podróżowanie samolotem, ponieważ niewątpliwie jest to najszybszy środek transportu. Jednak w moim przypadku wiąże się to z ogromną dawką stresu spowodowaną lękiem przed lataniem, dlatego każdorazowo musiałam odpowiedzieć sobie na pytanie, czy na prawdę chcę zafundować mojemu dziecku niepotrzebne negatywne emocje. Przynajmniej jeden z wyjazdów został przełożony właśnie z tego powodu ;) zdecydowanie lepiej czuje się w samochodzie, pociągu czy innym środku transportu, który niekoniecznie wzbija się w powietrze..

pytanie 4 - JAK?
Ostatnim pytaniem jakie zadawałam sobie przed podjęciem decyzji o ewentualnym przesunięciu podróży (z żadnej nie zrezygnowałam na zawsze, jedynie przełożyłam w czasie ;) ) było jaki charakter ma mieć nasz wyjazd. Zdecydowana większość biletów zakupiona była przed informacją o ciąży, a co za tym idzie jakiś wstępny plan już był.. i tak odpadły wszelkie wyjazdy, które mogłyby okazać się zbyt forsujące, czy zimowe jednodniówki ze spaniem na lotnisku. Decydując się na wyjazd w ciąży powinnyśmy zadbać przede wszystkim o nasz komfort. Ważniejsze od niskobudżetowego wyjazdu będą warunki, w jakich przyjdzie nam wypoczywać. Na ten czas lepiej też nie planować zbyt intensywnego programu zwiedzania, albo rozważyć kilka wersji, bo tak na prawdę nie będziemy w stanie przewidzieć jak zareaguje nasz organizm. Niech to będzie wyjazd, na którym będziemy mogły się zrelaksować i wypocząć oraz naładować energię na kolejne miesiące ciąży :)


O czym jeszcze należy pamiętać wybierając się w podróż będąc w ciąży:
 • przed każdym wyjazdem, dalszym czy bliższym należy skonsultować się z lekarzem prowadzącym czy nie widzi przeciwwskazań, omówić dokąd chcemy jechać oraz jak będziemy spędzać czas podczas wyjazdu
 • niezależnie na jakim etapie ciąży jesteś zabierz ze sobą kartę ciąży oraz wyniki najważniejszych badań
 • podstawowe ubezpieczeń nie pokrywa kosztów leczenia związanych z ciążą, dlatego przed wyjazdem należy sprawdzić czy nasza polisa obejmuje zabiegi oraz ewentualne komplikacje w ciąży oraz czy jest ważna w kraju do którego się udajemy
 • sprawdź opiekę medyczną w miejscu do którego jedziesz, dowiedź się gdzie są placówki położnicze oraz gdzie możesz liczyć na najlepszą pomoc
 • pamiętaj, to Ty i dziecko jesteście teraz najważniejsi :)

8 komentarzy:

 1. My biliśmy w 6. miesiącu na tygodniowym urlopie we Włoszech,lecąc samolotem. Nie miałam żadnych przeciwwskazań, czułam się świetnie, więc spędziliśmy cudny czas z pasażerem na gapę w brzuszku ;)

  OdpowiedzUsuń
 2. Ten komentarz został usunięty przez autora.

  OdpowiedzUsuń
 3. Doskonale pamiętam jak moja żona była w ciąży i nie bardzo wiedzieliśmy czy możemy podróżować. Na bieżąco studiowaliśmy https://plodnosc.pl/kalendarz-ciazy/14-tydzien aby wiedzieć co można robić, a co nie. Dlatego jak zdecydowaliśmy się na podróż to jedynie niedaleką i to samochodem. Chcieliśmy być po prostu spokojni.

  OdpowiedzUsuń
 4. Wypożyczalnia www.carrentpartner.pl to serwis, który ma wiele do zaoferowania. Warto sprawdzić.

  OdpowiedzUsuń
 5. Można jak najbardziej podróżować będąc w ciąży, ale trzeba mieć się na baczności. Doskonale pamiętam jak robiłam sobie test owulacyjny https://apteline.pl/artykuly/test-owulacyjny-dla-kobiet-zasada-dzialania/ to byłam bardzo zaskoczona tym wynikiem.

  OdpowiedzUsuń
 6. Bardzo przydatny blog, dla kobiet zwłaszcza. Ciekaw jestem czy w odmiennym stanie kobiety są bardziej przezorne. Myślą na przykład o takich ubezpieczeniach na życie https://cuk.pl/ubezpieczenia/zdrowie_i_zycie/ubezpieczenie_na_zycie ? Moim zdaniem każdy z nas ten rodzaj ubezpieczenia powinien rozważyć. Zawsze to zabezpieczenie w razie różnych zdarzeń.

  OdpowiedzUsuń