18 stycznia 2017

Objazdówka wzdłuż Zatoki Weneckiej - Pula 17.09.2016

Chorwacja chodziła za mną już dłuższy czas. Półwysep Istria położony nad morzem Adriatyckim, w pobliżu Włoch i stosunkowo niewielkiej odległości od Warszawy wydał nam się idealny na pierwszy raz z Chorwacją. 3 dni minęły bardzo szybko, zaledwie liznęliśmy Chorwacji, jednak śmiało mogę napisać, że był to udany wstęp do Chorwacji. A ja po cichu liczę, że dalsza część nastąpi szybciej niż przypuszczam :) bo Chorwacja.. Chorwacja ma w sobie to coś, co przyciąga. Szczególnie latem, kiedy potrzebujemy naładować baterie przed zimą ;)

Przewodnik, z którego korzystaliśmy polecał odwiedzić na Istrze przede wszystkim Pule.. tam też udaliśmy się na nasze pierwsze spotkanie z chorwackimi miasteczkami.
Pula określana jest mianem "chorwackiego Rzymu", podobnie jak Rzym położona jest na siedmiu wzgórzach, a najważniejszym zabytkiem w Puli jest amfiteatr, wyglądem odzwierciedlająca rzymskie koloseum. 


Budowa amfiteatru rozpoczęła się w 2 r. p.n.e. i trwała do roku 14 n.e. Jest jednym z najlepiej zachowanych budowli tego typu i 6. co do wielkości. Po dzień dzisiejszy odbywają się tam koncerty. Bez wątpienia amfiteatr jest najbardziej charakterystyczną budowlą w mieście, ale nie jedyną, którą warto zobaczyć.


Do zabytkowej części miasta możemy wejść przechodząc przez Łuk Sergiusza, będący niegdyś częścią bramy miejskiej. Starówce Puli nie jest duża, a spacerując wzdłuż uliczek nie sposób ominąć Świątyni Oktawiana Augusta oraz Katedry Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny. POZOSTAŁE POSTY Z OBJAZDÓWKI WZDŁUŻ ZATOKI WENECKIEJ:


4 komentarze:

 1. Pięknie ! I tak trochę klimatem przypomina włoskie miasta :-) Mikołaj z flagą cudny :-)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. cała Istria jest pod dużym wpływem Włoch :) a Mikołaj.. przez grzeczność nie zaprzeczę ;) jest zajebisty :P

   Usuń
 2. Też tam kiedyś zawitaliśmy podczas objazdówki :) Fajne miasto i pamiętam, jak się cieszyłam na darmowe wifi koło Łuku Sergiusza hehe :) Dobry widok na miasto był ze wzgórza z cytadelą. Doszliście tam może? :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. podczas tego wyjazdu nie mieliśmy szczęścia do pogody.. i w Puli spotkało nas załamanie pogody, przez co na wzgórze już nie dotarliśmy :( z drugiej strony nie ma tego złego - będzie po co wracać ;)

   Usuń