27 lipca 2017

Muzeum dla Dzieci w Państwowym Muzeum Etnograficznym

Po udanej wizycie w Centrum Nauki Kopernik zaczęłam szukać kolejnych miejsc w Warszawie, które mogą spodobać się nawet najmłodszym dzieciom. Mikołaj ma dwa lata, z pewnością znajdą się osoby, które uważają, że to zbyt mało na coś ambitniejszego od piaskownicy, że i tak nic z tego nie wyniesienie, nie zapamięta. Ja jednak jestem przekonana, że dziecko uczy się od początku swojego życia, uczy się wszędzie i nigdy nie jest za wcześnie na poznawanie otaczającego nas świata.

Przeglądając niemapę, wpadło mi w oko Muzeum dla Dzieci. Przyznam szczerze, że wcześniej nie słyszałam o tym miejscu, tym bardziej czuję się zobowiązana do podzielenia się wrażeniami z naszej wizyty :)

Muzeum Dla Dzieci mieści się w Państwowym Muzeum Etnograficznym w Warszawie i jest pierwszą tego typu inicjatywą w Polsce.

Jak wygląda Muzeum Dla Dzieci?
Muzeum Dla Dzieci bardzo przypomina mi to, w którym mieliśmy okazję być w Atenach, z tą różnicą, że jest sto razy fajniejsze i o wiele więcej w nim atrakcji :) Jest to przestrzeń stworzona z myślą o dzieciach, gdzie mogą wszystkiego dotknąć i sprawdzić, odkrywać świat w najatrakcyjniejszy dla nich sposób - poprzez zabawę.

W Muzeum Dla Dzieci do dyspozycji mamy kilka sal, a w każdej czekają na prawdę interesujące niespodzianki, są duże miękkie klocki, interaktywna podłoga, sala do zajęć plastycznych gdzie można stworzyć np. swojego kolorowego koguta, są gry planszowe, czy stroje ludowe, w które można się przebierać. Miłośnicy zwierząt, jak i roślin również znajdą tu zajęcia dla siebie.Mikołaj, mój mały fan flag i map również był w siódmym niebie. Szczególnie przypadła mu do gustu mapa obrazująca konflikty polityczne. A tak na prawdę, to, że po naciśnięciu przycisku z nazwą kraju zapalała się żarówka znajdująca się w danym kraju na świecie ;) Lista państw nie jest aktualizowana, a większość sporów rozwija się dość dynamicznie, część już się zakończyła, powstały nowe, mimo to sama koncepcja mapy jest świetna!

Gdyby zrobić taką podświetlającą każde z państw i jeszcze z flagami.. mhmm... ;)
Z opisu wynikającego na stronie Muzeum wynika, że zostało ono stworzone głównie z myślą o dzieciach w wieku od 3 do 12 lat. Mikołaj obecnie ma trochę ponad dwa lata i szczerze mówiąc nie chciał stamtąd wychodzić!


Muzeum oczami mamy z wózkiem
Co bardzo się chwiali budynek został przystosowany do osób niepełnosprawnych oraz wózków dziecięcych, są windy, bez których bardzo trudno byłoby skorzystać z Muzeum. Jest również łazienka z przewijakiem. Jedynym minusem jest fakt, że nie ma miejsca, gdzie można zostawić wózek i jednocześnie go przypiąć. Na poziomie -1 są skrzynki na kluczyk, gdzie możemy przechować rzeczy, jednak wózek musi stać luzem.

Zwiedzanie indywidualne jest zasadniczo w weekendy, w tygodniu jest możliwe pod warunkiem, że w danym dniu nie ma zajęć zorganizowanych. W okresie wakacyjnym zajęć zorganizowanych jest zdecydowanie mniej niż w roku szkolnym, nie mniej przed udaniem się do muzeum w tygodniu należałoby się upewnić czy będzie ono dostępne dla zwiedzania indywidualnego. Informacje uzyskamy pod numerem telefonu: 22 827 76 41 wew. 261


Państwowe Muzeum Etnograficzne w Warszawie
ul. Kredytowa 1


Muzeum dla Dzieci - zwiedzanie indywidualne
Sobota 12.00-18.00
Niedziela 12.00-17.00

Zajęcia dla grup edukacyjnych
Wtorek-Piątek 9.00-16.00

bilety: 20pln dziecko plus dwoje opiekunów. Drugie dziecko +10pln, a trzecie i każde kolejne +5pln. Oczywiście, jeżeli dzieci są rodzeństwem :)

Bilet upoważnia do zwiedzenia wystaw znajdujących się na terenie Państwowego Muzeum Etnograficznego, na te jednak Mikołaj nie miał ochoty ;)


5 komentarzy:

 1. Odpowiedzi
  1. czyli jest pretekst, żeby odwiedzić Warszawę :D

   Usuń
  2. Już od dłuższego czasu mam to w planach, ale realizacja idzie mi coś opornie :/ Jak już coś ogarnę, to może jakieś spotkanko? :)

   Usuń
  3. Ania, oczywiście, z przyjemnością! :D z pewnością nie będziecie się z Laurą nudzić, a ja chętnie podpowiem, które miejsca warto odwiedzić :)

   Usuń
 2. Bardzo interesujący post, oraz świetny wygląd bloga, opisujesz ciekawe i inspirujące miejsca gdzie można pojechać z dzieckiem. To świetny pomysł na spędzanie wspólnego wolnego czasu.

  OdpowiedzUsuń