20 sierpnia 2017

Larnaka, 5 miejsc, które warto zobaczyć

Wybierając się na Cypr istnieje duże prawdopodobieństwo, że prędzej czy później wylądujemy w Larnace. I to dosłownie, bo to właśnie w Larnace znajduje się główny port lotniczy Cypru. Spędziliśmy w Larnace 3dni, niespieszne i niezobowiązujące 3dni. Cóż mogę powiedzieć po tych 3 dniach? Larnaka nie jest dużym miastem, liczy obecne 30tys mieszkańców. Wielkościowo to takie nasze Giżycko. Byliśmy poza sezonem, mimo to turystów było dużo. W końcu typowy kurort. Jeżeli ktoś szuka miejsca na plażowanie, Larnaka będzie odpowiednim miejscem. Jest też świetnym punktem wypadowym do innych miejscowości na wyspie. Z głównego przystanku tuż przy promenadzie codziennie odjeżdżają autobusy w najpopularniejsze miejsca: Pafos, Nikozja, Limassol i inne.

Jednak co robić w samej Larnace oprócz leżenia na plaży lub poza sezon?
Poniżej lista 5 miejsc, które podobały mi się w Larnace najbardziej. Co byście dodali?1. Hala Sultan Tekke i Słone Jezioro
To właściwie już nie Larnaka, Hala Sultan Tekke znajduje się około 3km za granicami miasta w kierunku lotniska. Jedynie miejsce, które na prawdę zależało zobaczyć lecąc do Larnaki. Malowniczo położony nad Słonym Jeziorem, w towarzystwie flamingów tworzy niemalże najpopularniejszą widokówkę z Cypru. 
2. Promenada
Nieodzowny element każdego nadmorskiego kurortu, bulwar jest jednym z ulubionych miejsc turystów. Nic dziwnego, spaceruje się po nim na prawdę przyjemnie. Odrestaurowany, zwany "palmowym" z uwagi na liczne palmy był częstym miejscem naszych spacerów. Nie jest może imponująco długi, zaczyna się od nowoczesnego portu, a kończy przy Plateria Evropis (Placu Europy). Biegnie wzdłuż plaży miejskiej, po drodze znajdują się liczne restauracje i kawiarnie, przystanek skąd odjeżdżają autobusy na lotnisko oraz międzymiastowe, fort obronny. 


3. Fort obronny
Idealnie utrzymany fort z 1625 roku jest jedną z ładniejszych budowli w Larnace. Nie ma co ukrywać, architektura w Larnace nie jest zbytnio urzekająca ani porywająca. Toteż każdy lepiej utrzymanych budynków tworzy swojego rodzaju atrakcję. W środku znajduje się między innymi pomieszczenie w którym wieszano skazańców, a na dziecińcu stoją armaty. Kilka kroków przed fortem znajduje się kamienny posąg lwa - prezent Wenecji dla Larnaki.


4. Kościół św. Łazarza

Nieco w głąb miasta znajduje się główny plac i najpopularniejszy kościół - Kościół św. Łazarza. Spotkałam się, ze stwierdzeniem, że to najpiękniejszy kościół na całej wyspie. Ponieważ niewiele kościołów na Cyprze widziałam, trudno mi się wypowiadać o słuszności tego stwierdzenia, jednak Kościół św. Łazarza z pewnością jest wart zobaczenia. Szczególnie będąc w Larnace, odniosłam wrażenie, że to najważniejsze i najpopularniejsze wśród turystów miejsce. W koło placu znajdują się ławki, na którym możemy odpocząć, sklepiki z pamiątkami oraz restauracje.
5. Mackenzie Beach
Prawdziwa gratka dla miłośników plażowania i samolotów. Plaża Mackenzie graniczy powiem z lotniskiem i jest idealnym punktem obserwacyjnym do startów oraz lądowania samolotów. Jest to jedna z głównych atrakcji tego miejsca. Niestety z tego samego powodu może być również utrapieniem dla pragnących wypoczynku. Charakterystyczny zapach paliwa lotniczego oraz hasał może przeszkadzać. Sama plaża dość szeroka, jednak naszym polskim do pięt nie dorasta ;) Szara, zbita i mimo, że piaszczysta to zabawa w piachu na tej plaży to średnia przyjemność.Brak komentarzy:

Prześlij komentarz